A gyakorlatok lényege, hogy segítsük a testnek visszaállítani a normál mozgás állapotát, illetve a megfelelő testtartást. A mozgásterápia azon az elven alapszik, hogy a test saját rendszerét kényszerítjük olyan gyakorlatokra, mozgásokra melyek segítik a rosszul működő testrészek korrekcióját, önmaguk álltal. Bár számos esetben használhatunk különböző eszközöket, elsősorban mégis a test saját erejét és természetes mozgásait, használjuk fel az állapotok javításához. Mivel a kutyáknál nehéz, sőt szinte lehetetlen elmondani, hogy a feladatok közül mit, mikor, hogyan csináljanak, ezért legtöbbször ki kell kényszerítenünk bizonyos mozdulatokat a siker elérése érdekében!
Az ízületek átmozgatása, az izmok, szalagrendszerek erősítése, a koordináció és egyensúly javítása, azaz a normál tartás és mozgás visszaállítása a cél. Mindezek egy krónikus betegség esetén, egy sérülés, egy műtét utáni időszakban, de akár csak az előbbiek megelőzése érdekében is kiemelt fontossággal bírnak. Bármilyen okból kialakult mozgásszervi probléma esetén ajánlott a torna alkalmazása, mely során különböző eszközök segítségével stimuláló, aktív és passzív gyakorlatokkal újra tanítjuk az izmoknak a megfelelő működést. Fel tudjuk használni a gyakorlatokat továbbá a prevenció területén, vagy akár a sportban is, hisz ezek a gyakorlatok a természetes erősítést, kondicionálást, roborálást is segíthetik.
Gondoljunk csak az emberekre. Úgy, ahogyan a gyógytorna a mi életünkben is képes felgyorsítani a gyógyulás idejét, vagy megelőzni egy még kellemetlenebb állapot kialakulását, úgy négylábú barátaink számára is nagy segítség tud lenni.
Módszerünk azonban nemcsak a rehabilitációt és prevenciót leghatékonyabban támogató mozgásgyakorlatokat foglalja magába. Nagy hangsúlyt kap a testen belül mindent körbeölelő fascia is, mely a legújabb kutatások szerint minden mozgás alapját képezi. A fascia hálózatos rendszerének rugalmasságát, viszkózusságát és csúszási képességét különböző speciális gyakorlatok segítségéve tudjuk befolyásolni.
A modern kutatásokon alapuló módszereken kívül, nagy figyelmet fordítunk az alternatív technikákra is. Melyek közül a trigger terápiák kiemelt jelentőséggel bírnak a mozgás koordinációt támogató kezelések közül. A triggerpont masszázs terápia egy speciális eljárás mellyel a test különleges területeit a triggerpontokat tudjuk módszeresen kezelni.
Egy szakszerű mozgásterápia megtervezéséhez és végrehajtásához azonban a fentiek önmagukban nem elegendőek. Ismernünk kell a kutyának azt az állapotát, aminek a helyreállításán dolgozunk, ezért az általunk átadott tudást anatómiai, élettani és biomechanikai ismeretekre is alapozzuk.